A Niche illatok világa, avagy a parfümök és az illatművészet találkozása
“ Az istenek szelleme lakozik a jó illatokban.
- L'esprit des Dieux habite dans les bonnes odeurs.”
- Flaubert
A NICHE ILLATOK VILÁGA, AVAGY A PARFÜMÖK ÉS AZ ILLATMŰVÉSZET TALÁLKOZÁSA
AZ ILLAT
Mi is tulajdonképpen az illat? Szótári meghatározása szerint az az érzékszervi észlelés; melyet különböző anyagok párolgása során öt érzékszervünk egyikével, - méghozzá az orrunkkal tapasztalunk meg. Ám az illat ennél sokkal több, egy nyelv; ( –talán az egyik legősibb, hisz már az állatvilágban is jelzésértékű volt–) mely ha nem is szemantikai,
mivel a jelentése teljes mértékben érzelmi, mégis egy olyan médium, amely kommunikál, közvetít - azonnal, és erőteljesen, a lelkünk és tudatalattink legmélyére. Ennek oka, hogy a szaglószervünk közvetlenül kapcsolódik az agy érzelmekért felelős központjához a limbikus rendszerhez, így mikor egy illatanyag a szaglósejtek receptorait stimulálja, a receptorsejtek elektromos jeleket küldenek, melyek által az illat közvetlen kapcsolatba kerül a viselkedésre, hangulatra, memóriára hatást gyakorló agyi területekkel.
Bár elterjedt tévhit, miszerint a szagérzet aktiválja leginkább a memóriát, a modern szaglás kutatók és szenzoros pszichológusok mára végérvényesen bebizonyították, hogy a szaglás által ébresztett emlékek semmivel sem pontosabbak, mint a többi érzékszerv által keltettek.
Azonban az érzelmek, amelyek ezeket a szaglási emlékeket kísérik határozottan intenzívebbek, áthatóbbak és mélyebbek.
A olfakció minden más érzéknél sokkal erősebben idézi fel azt az érzelmet, mely az emlékeinkben átélt esemény során kialakult bennünk. Vegyük szemléltetésként akár csak a fenyő illatát, amely a legtöbb nyugati kultúrkörbe tartozó emberben szinte egy szempillantás alatt a karácsonyi ünnepeket eleveníti fel; és bár lehet, hogy a régmúlt gyermekkorunk karácsonyainak emléke már szinte a távoli ködbe vész, az azokhoz fűződő, mélyen gyökerező emóciókat, – mint például az idilli gyermekkor izgalmakkal teli csodavárása, –
az illat képes mégis újra kiváltani, és tűpontosan megidézni. Ám, az a tény, hogy minden érzékszervi tapasztalás teljesen szubjektív, és minden emlékünk és érzésünk is teljesen egyedi, teszi olyan végtelenül lenyűgözővé, és személyessé az illatokhoz fűződő kapcsolatunkat.
AZ ILLAT MŰVÉSZETE
A művészet egyik alapvető célja, az esztétikum létrehozásán és a gyönyörködtetésen kívül a gondolatébresztés, és mélyre ható érzelmek kiváltása. És mivel minden műalkotást az érzékszerveinken keresztül tapasztalunk meg, így a különböző művészeti ágakat csoportosíthatjuk aszerint is, hogy mely orgánumunk a legfontosabb a mű befogadásában. Így megkülönböztetjük a vizuális művészeteket, mint a festészet, és a fényképészet, míg például a zene, a hallás művészete. A vizuális ill. tapintható művészetekhez szokták sorolni többek között az építészetet és a szobrászatot. A színművészet, a filmművészet (ill. az egyéb videó- és multimédiás művészetek) a komplex audio-vizuális művészetek közé tartoznak. Ezen csoportosítás alapján pedig eljutunk főtémánkhoz is, az-az a szagló-, avagy illatművészethez.
Ám az Illatművészet, mivel tökéletesen megfoghatatlan, és mindannyiunk reakciója is szerfelett egyedi, így nehezen vívta ki a helyét a művészetek között. Csak az 1980-as évek művészetében bekövetkezett érzékszervi forradalom óta elismert artisztikai ág, melyet az 1960-as évek képzőművészetének „konceptuális” fordulata indított útjára. Az illat, mivel önmagában nem akasztható fel galériában, nem játszható koncertteremben, nem adható elő a színpadon,és nem fényképezhető, így a szaglóművészet egy egészen másfajta találkozást tesz szükségessé ahhoz, hogy teljes mértékben megtapasztalhassuk és értékeljük.
Bár sok más érzékszervi elem is támogathatja és irányíthatja a művészet ezen ágazatával való találkozását, amire most pár példát is hoztunk:
- Hibrid illat-festmények:
Bár nem sok olyan művész van, aki a hagyományos figuratív vagy absztrakt festményeket szagokkal és illatokkal ötvözi, akik még is, azok közül többen speciális technikával festékekbe zárják az aromákat, amelyeket a galéria falára lehet kenni, ahol az illat felszabadul, ha valaki megérinti azt. Sissel Tolaas ezt az eljárást alkalmazta a The Fear of Smell and the Smell of Fear című munkájához. Tolaas kilenc, szorongásos rohamoknak kitett férfitól gyűjtött verejték mintákat festékbe zárta, a látogatók pedig sorra engedték el az egyes szagokat, miközben a falakat megérintve haladtak.
- Illatszobrok:
Sok művész kombinálta az illatokat a szobrászati formákkal. A legismertebb illatszobrok közé tartoznak Ernesto Neto illatplasztikái, például a Mother Body Densities , amelyen hatalmas, aromás fűszerekkel teli Lycra zsákokat akasztanak a galéria mennyezetére melyeknek aromája az egész múzeumot átjárta.
- Illatinstallációk:
Jannis Kounellis, aki, mint azt a legtöbben tudják, Rómában élt és dolgozott haláláig, 2001-ben Untitled néven készített egy szaglóinstallációt, amely őrölt kávészemekkel töltött acéltálcákból állt, amelyek gazdag illatot árasztottak, mikor az ember közöttük sétált.
- Illatelőadások:
A legtöbb performansz-művészet nyilvános, és kifejezetten provokatív. Például Angela Ellsworth saját vizeletével átitatott fekete koktélruhát viselt egy művész társa megnyitóján, de vannak kevésbé kellemetlen és kevésbé nyilvános előadások is, mint például Rachel Morrison Smelling the Books című alkotása, amelyben szisztematikusan megszagolta a Museum of Modern Art könyvtárában található könyvek mindegyikét, majd rögzítette benyomásait.
- Atmoszférák:
Ezek olyan művek, ahol az illatanyagokat egy nagyrészt üres galéria terében oszlatják szét. Maki Ueda Invisible White című művében a galéria üres, homályos és félsötét, így a látásról érzékszerveink automatikusan átváltanak szaglásra, tapintásra és hallásra, melyek így jóval érzékenyebbé és fogékonyabbá válnak a befogadásra.
- Illatszervek:
Az illatokat és illatkombinációkat felszabadító billentyűs hangszer létrehozásának ötlete a XIX század óta létezik, de csak ebben a században építettek meg legalább három sikeres illatorgonát művészek által-, vagy művészek számára. A legfrissebb és legsokoldalúbb a Wolfgang Georgsdorf Smeller 2.0 névre hallgat, mely egy hatalmas gép 64 csővel, és amely számítógéppel programozható számtalan kombináció lejátszására. Billentyűzetről az illat akkordok spontán módon is játszhatók, költészet, zene vagy film kíséretében, amit Georgsdorf meg is tett egy 2016-os egyhetes berlini fesztiválon.
Ám az illatművészet megtapasztalásának legtisztább és legegyszerűbb formájában semmi másra nincs szükség, csak egy palackban lévő illatanyagra. Egyszerűen kinyitva és megszagolva elkezdődik a szaglóművészet élménye. Látszólag egyszerű, de ehhez meg kell tanulnunk új módon figyelni a művészetre:
… csak lélegezni kell.
A DESIGN ÉS MŰVÉSZET TALÁLKOZÁSA
A niche (jelentése szabadfordításban: kivételes, különleges) illatok világa egészen elbűvölő és varázslatos. Ám ahhoz, hogy meg tudjuk határozni, hogy mitől is niche egy parfüm, jobban meg kell vizsgáljuk a kategóriák közötti különbségeket. Láthatjuk, hogy bár hasonlóak, mégis jelentősen eltérnek egymástól.
Mint sok minden másnál, többek között itt is a „szándékban” rejtőzik a szignifikáns különbség. A kérdés mindig az, hogy – Mire is szolgál ez az illat?
Míg a Parfümöt viselésre szánjánk, addig az Olfactory Art élményt jelent önmagadnak.
A „parfüm” fogalma alatt a többség általánosságban a designer parfümöket, az-az a nagy divatházak által tömegtermelésre szánt, divatos, és populáris kiegészítőket értik. – Amelyek gyönyörűek, ha nagy hozzáértéssel és tehetséggel készítik őket, ám trendeket követnek; kifelé néznek a világ felé, és céljuk, hogy az emberek jó illatúak legyenek mások számára. Alkotói szempontból pedig mind az alapanyag felhasználást, mind alkotói folyamatot tekintve a parfümőr bizonyos keretek közé van szorítva, hiszen fix direktívát követve, megrendelésre dolgozik.
Az Olfactory Art ezzel szemben mélyen belülre irányul, hogy felkavarja az érzelmeket és az emlékezetet. Ez egy végtelenül szabad és kiapadhatatlanul kreatív alkotási forma, mely erőteljesen egyéni, és mélységesen egyedi élményt vált ki, melyből soha nem lehet két teljesen megegyező.
Amikor belépünk ezekbe a régiókba, ahol a kortárs művészet és a kortárs dizájn átfedi egymást, nem könnyű rendezni a kérdéseket, és persze nem könnyű egyszerű választ adni arra, hogy melyik kategória, a művészet vagy a design a legmegfelelőbb egy adott alkotáshoz.
Így a niche parfümök magával ragadó világát, sem lehet egyik vagy másik kategóriába maradéktalanul besorolni, hiszen a témát boncolgatva, pont valahol eme két terület metszetében találjuk magunkat.
A nagy vállalatok által forgalmazott designer parfümökkel ellentétben, a niche parfümök általában nem tömeggyártásra, hanem szűk rétegek számára szánt, exkluzív illatkülönlegességek. Ezek célja többek között azon vékony piaci rés betöltése, amelyben az emberek olyan igazán kivételes, és páratlan egyéniséggel rendelkező parfümre vágynak, amely egyedülállósága, és luxus minősége kiemeli őket a mainstream sodrásából. Emelett a Niche parfümök általában nem nagy divatcégek, hanem kisebb illatházak, manufaktúrák, független parfümőrök vagy stúdiók munkái.
Egyedi művészeti kompozíciók, melyeknek alkotásifolyamata közben, a parfümőrök szabadon, mindennemű restrikció nélkül hozhatják létre a produktumot, amely legvégső “formáját” bőrünk saját illatával összeolvadva nyeri el, ezáltal végül mi is szerves részévé válunk az alkotásnak.
Ezek a kreációk a legmagasabb minőségű alapanyagokból készülnek, és az esztétikán túl különleges rendeltetésük, és jelentésük van. A niche parfümök készítői mélyreható alapossággal kutatják az illatanyagokat, kísérleteznek vakmerő, formabontóan új, akár kifejezetten extravagáns koncepciókkal, hogy tökéletesen unikális és rendkívüli kompozíciókat hozzanak létre, amelyek varázslatos módon képesek az emberekre egyedülálló érzelmi, és pszichés hatást gyakorolni.
És vajon ez az impresszió mi más, ha nem az Olfactory Art — az-az, az Illatművészet célja is?
Hiszen, az illatokkal kapcsolatos emlékeinket, – elménk relikviáit– gyakran kapcsoljuk össze különböző érzelmekkel, ez a kötelék pedig intenzív befolyást gyakorol gondolatvilágunkra és kedély állapotunkra egyaránt.
Például, egy illat, amelyet gyakran használtunk, amikor boldogok vagy épp melankólikusak voltunk, képes visszaidézni ugyanazt a közérzetet, mikor újra megtapasztaljuk.
Ám ugyanígy, egy új illat új emóciókat, színeket, hangulatokat, képeket és akár álomszerű jeleneteket is képes életre hívni elménk festővásznán, feltüzelve fantáziánkat; mindezt akár egyetlen lélegzetvételnyi idő alatt. A niche parfümök mágiája pedig pont ebben a pszichénkre, érzékszerveinkre és memóriánkra rezonáló érzettársító hatásban rejlik, amellyel elragadó, vagy épp elgondolkodtató, de mindenképp egyedülálló, és emlékezetes élményt nyújtanak.
Ez az impulzus pedig a szaglószervünkön keresztül, egyenesen a lelkünk és a tudatalattink legmélyen fejti ki bűvös hatását. Így egy niche parfüm nem csupán önkifejezésünk eszköze, vagy egy gyönyörű luxus kiegészítője lehet a megjelenésünknek, hanem egy személyes, mélyreható, belső utazás önmagunk felé…
Bemutatkozónkat ITT olvashatod.